Рада Всесвітньої федерації тхеквондо (World Taekwondo) провела позачергове засідання, на якому було прийнято рішення допустити росіян та білорусів до змагань у нейтральному статусі. Чи є це катастрофою для українських спортсменів?
Вчора, 3 квітня 2023 року, Рада World Taekwondo вирішила дозволити участь окремих нейтральних спортсменів і допоміжного персоналу з російськими й білоруськими паспортами у чемпіонаті світу з тхеквондо, починаючи з ЧС у Баку 2023 року в кінці травня.
«Рада підтвердила свої заклики до миру та солідарності з олімпійською спільнотою в Україні. World Taekwondo продовжуватиме підтримувати українських спортсменів у забезпеченні їхньої участі у змаганнях з тхеквондо.
Нагадаємо, що 30 березня 2023 року, Міністр Кабінету Міністрів України та член НОК Олег Немчінов повідомив, що Уряд ухвалив рішення, згідно з яким українці братимуть участь у відборі на Олімпіаду тільки в тих змаганнях, де не буде росіян.
Рішення про участь окремих нейтральних спортсменів і допоміжного персоналу з російськими та білоруськими паспортами в інших змаганнях, які не організовуються World Taekwondo, буде прийнято після чемпіонату світу в Баку.
Рада також схвалила створення Комітету з перегляду та процесу перевірки для забезпечення суворої нейтральності окремих спортсменів і допоміжного персоналу, які братимуть участь у змаганнях.
Процес триетапної перевірки включатиме перевірку Національної асоціації-члена та Континентального союзу, після чого індивідуальне підтвердження спортсменами та допоміжним персоналом перед остаточною оцінкою та затвердженням Ревізійним комітетом.
Участь будь-яких нейтральних спортсменів у всесвітніх змаганнях з тхеквондо проводитиметься згідно з чіткими принципами та вказівками, встановленими Виконкомом МОК»,— сказано в повідомленні.
Міністр молоді та спорту України, а також Президент НОК України Вадим Гутцайт прокоментував «протокольне рішення» Кабінету Міністрів України про заборону спортсменам змагатися на стартах, де будуть представлені атлети з Росії чи Білорусії.
«НОК не може впливати на це, тому що ми живемо у хартії Міжнародного олімпійського комітету. Це рішення [ухвалене на засіданні Уряду України] базувалося на позиції наших українських федерацій.
Я кілька разів збирав всеукраїнські федерації, президентів, комісію атлетів, яку очолює Георгій Зантарай. Він збирав комісію атлетів, президентів, спортсменів наших відомих, які всі висловили свою думку, що вони не братимуть участі там, де змагатимуться російські та білоруські спортсмени»,— сказав Гутцайт.
На офіційному сайті Мінмолодьспорту вийшла інформація про рішення, ухвалене Кабміном 30 березня 2023 року. У ньому зазначено, що міністерство молоді та спорту розробило проект постанови «Про внесення змін до Положення про надання на конкурсній основі спортивної федерації статусу національної та позбавлення такого статусу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 № 22».
У міністерстві відзначають, що саме цей проект постанови передбачає можливість позбавлення української спортивної федерації статусу національної в умовах участі спортсменів на міжнародних змаганнях, де виступають представники Росії та Білорусі. Водночас зазначається, що опрацьовують питання підтримки національних федерацій, які бойкотують змагання, щоб уникнути санкцій від міжнародних.
Крім цього, також повідомляється, що у міністерстві розглядають питання застосування персональних санкцій проти федерацій, а також їхніх членів за «вчинення ними дій, які створюють реальні та/або потенційні загрози інтересам суспільства та держави». За які дії можуть бути введені санкції та чи стосуються вони відмови бойкотувати змагання – не наголошується.
Також зазначається, що зазначені ініціативи повністю відповідають Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 62 «Про запровадження військового стану в Україні», вимогам воєнного часу та погоджені з вищим керівництвом держави.